اگر برجام به نتیجه نرسد هزینه آن بر عهده کیست؟

کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: بایدن و دموکرات‌ها می‌خواهند توافق و بازگشت به برجام انجام شود، اما اسراییل با کمک برخی از اعضای جمهوری خواه تلاش دارد، این اتفاق نیفتد. با این حال الان توپ در زمین آمریکا است که این توافق را بپذیرد یا نه!

به گزارش تازه‌نیوز، یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: آمریکا باید بین گزینه توافق یا عدم توافق یکی را انتخاب کند، در غیر این صورت هزینه به نتیجه نرسیدن توافق بر عهده آمریکاست.

به نقل از ایسنا، احمد دستمالچیان با بیان اینکه در حال حاضر اختلاف میان ایران و آمریکا بر سر برجام به دو موضوع تضمین‌ها و حل و فصل مسایل پادمانی بازمی‌گردد، گفت: آمریکا باید تضمین لازم اعتمادساز به ایران بدهد که تا الان این گونه نشده است و همین‌طور پرونده سوالات پادمانی باید بسته شود که استخوان لای زخم نباشد.

این مطالب را هم ببینید:

وی در پاسخ به این که برخی بر این نظرند که آمریکا تلاش دارد به خاطر انتخابات کنگره و انتخابات در سرزمین‌های اشغالی مذاکرات را حداقل برای دو ماه دیگر به تعویق بیندازد، اظهار کرد: رژیم صهیونیستی و لابی اسراییل در آمریکا موافق توافق و بازگشت به برجام نبوده و نیستند، کما اینکه در توافق قبلی هم شخص نتانیاهو توانست ترامپ را متقاعد کند که از برجام بیرون بیاید.

آن‌ها به خوبی می‌دانند وقتی ایران در صحنه قدرت بیاید، حتما رژیم صهیونیستی دچار چالش جدی می‌شود. به هر حال ایران قدرتمند است و نقش موثری در تحولات بین‌المللی دارد و اسراییل به راحتی زیر بار این توافق نمی‌رود. الان هم سکته‌هایی که در روند مذاکرات شاهد هستیم به خاطر فشار بیش از حدی است که لابی صهیونیست بر روی افراد و مقامات کاخ سفید وارد می‌کند.

این کارشناس مسایل بین‌الملل تصریح کرد: بایدن و دموکرات‌ها می‌خواهند توافق و بازگشت به برجام انجام شود، اما اسراییل با کمک برخی از اعضای جمهوری خواه تلاش دارد، این اتفاق نیفتد. با این حال الان توپ در زمین آمریکا است که این توافق را بپذیرد یا نه!

دستمالچیان گفت: ایران کشوری نیست که اگر هم توافق نشود بنشیند، نگاه کند و منتظر باشد. ایران راه خودش را می‌رود. مهم‌ترین موضوعی که مانع جدی توافق بود، تحریم‌ها بودند، اما ایران این شمشیر برنده را کند کرد و تحریم دیگر معنا ندارد. این آمریکایی‌ها هستند که باید با واقعیت‌هایی که موجود است کنار بیایند و تا جایی که می‌توانند باید از فشار لابی صهیونیست بکاهند.

وی ادامه داد: قبلا و نیز در دولت رییسی ایران با تمام ظرفیت در میدان مذاکره بوده است تا برجام به طور جدی به نتیجه برسد و این سیگنال به همه کشور‌ها منتقل شده است و به همین خاطر هم تلاش می‌کنند، چون می‌دانند ایران جدی است، اما خود آمریکا و فشار‌های درون کاخ سفید به ویژه از سوی صهیونیست‌ها موقعیت بغرنجی را برای دولت آمریکا به وجود آورده است.

این کارشناس مسایل بین‌الملل اظهار کرد: الان در آمریکا دو حاکمیت وجود دارد؛ یک حاکمیت ملی که سعی دارد منافع آمریکا را تامین کند و یک حاکمیت اسراییل که آن حاکمیت نمی‌گذارد برجام به سرانجام برسد. معتقدم برجام منافع ملی آمریکا را تامین می‌کند، اما لزوما منافع اسراییل را خیر. اما آنکه در این میان منافع مردم خودش را نادیده می‌گیرد، آمریکاست.

۱ نظر
  1. مهدی

    اقای رئیسی باید اهم ومهم کند در خصوص توافق هسته ای ، هر فرد عاقل وباسواد وآزاده واقتصاددان ودین داری می فهمد امضا توافق مشروع بین المللی هسته ای با ابرقدرتهای جهان در همین شرایط کنونی که حتی بعضی خواسته های تیم رئیسی محقق نشده به مراتب بهتر وسودمند تر وعاقلانه تر وحکیمانه تراست از عدم توافق وشکست توافق هسته ای ست و درمقابل شکست توافق بین المللی هسته ای بدترین گزینه برای نظام مقدس است و باعث خسارتهای گسترده به ملت ونظام مقدس می شود. احتمال خروج مجدد امریکا از توافق هسته ای هم بسیار بعید است وجای نگرانی ندارد. ایت ا… رئیسی بدون تلف کردن وقت با قدرت و توکل برخداوند قادر برای امضا توافق مشروع بین المللی هسته ای امیر عبدالهیان را راهی وین کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.