دانشمندان می‌گویند والدین پسردار زودتر پیر می شوند!

شاید برای بسیاری از پدر و مادرها نکته ی غافلگیرکننده ای نباشد اما داشتن پسر ممکن است واقعاً کار سخت تری باشد.

به گزارش تازه‌نیوز، دانشمندان می گویند به نظر می رسد داشتن پسر باعث می شود مغز والدین زودتر پیر شود. پژوهشی بر روی بیش از ۳۰ هزار زن و مرد بالای ۵۰ سال در آمریکا نشان داد والدینی که دست کم یک پسر داشتند، در مقایسه با آن هایی که هیچ پسری نداشتند، افت شناختی سریع تری را تجربه می کردند.

و آن هایی که بیشتر از یک پسر داشتند، در مقایسه با آن هایی که تنها دختر داشتند، توانایی های شناختی خود را سریع تر از دست می دادند. این محققان علت این مسأله را مورد بررسی قرار نداده اند، اما می گویند ممکن است به این دلیل باشد که احتمال نگهداری از والدین در سنین پیری و داشتن حمایت عاطفی از آن ها در دخترها بیشتر است، امری که به حفظ سلامتی والدین با بالا رفتن سن شان کمک می کند. در عین حال، احتمال داشتن یک سبک زندگی سالم در والدینی پسردار کمتر است.

برای مثال، تحقیقات نشان داده احتمال مصرف الکل، مواد مخدر و سیگار در والدین دختردار کمتر است. از سویی دیگر، احتمال داشتن اضافه وزن در مادران پسردار بیشتر است. نتیجه ی این تحقیق که در نشریه علمی Journal of Psychiatric Research منتشر شده، نشان می دهد سرعت افت شناختی در والدینی که دست کم یک پسر داشتند در مقایسه با آن هایی که هیچ پسری نداشتند، بیشتر بود.

سرعت افت ذهنی هم در پدرها و هم در مادرها مشابه بود.محققان خاطر نشان کردند که اثر مشاهده شده در مقایسه با افت ذهنی ای که به مرور برای همه ی افراد رخ می دهد، نسبتاً کم بود. این گروه تحقیقاتی اما می گوید حتی بعد از در نظر گرفتن عوامل اجتماعی – جمعیتی و سلامتی که می توانستند نتایج تحقیق را تحت تأثیر قرار دهند هم این اثر قابل مشاهده بود.

بررسی آن ها همچنین نشان داد که افت توانایی شناختی در والدینی که چند پسر داشتند در مقایسه با آن هایی که تنها دختر داشتند، سریع تر بود. این محققان می گویند از آنجایی که اثر داشتن پسر در پدرها و مادرها یکسان بود، ممکن است جنبه ای از این موضوع در افت شناختی نقش داشته باشد.

آن ها دلیل این مسأله را مورد بررسی قرار نداده اند اما می گویند ممکن است به این خاطر باشد که احتمال محرومیت از مراقبت در والدین پسردار بیشتر است، چرا که دخترها بیشتر از پسرها از والدین خود حمایت عاطفی و مراقبت می کنند.جنسیت فرزند هم ممکن است بر روی رفتارهای والدین اثر بگذارد، به طوری که مادران پسردار در مقایسه با مادران دختردار، تا مدت طولانی پس از زایمان، به طور متوسط، وزن بیشتری دارند.

به گفته ی این محققان، این مزایای فیزیکی و ذهنی داشتن دختر برای والدین ممکن است در کاهش ریسک ابتلا به زوال عقل نقش داشته باشد. آن ها خاطرنشان کردند که همه ی فرزندان شرکت کنندگان این پژوهش را در نظر گرفتند، فارغ از اینکه فرزند بیولوژیک بودند یا فرزندخوانده. به گفته ی این محققان، اگر افت شناختی والدین پسردار دلایل بیولوژیک داشت، این امر ممکن بود نتایج پژوهش را تحت تأثیر قرار دهد.

منبع: روزیاتو

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.