پیش بینی بورس فردا یک‌شنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱/ ریزش سنگین بورس ادامه دارد؟

پیش بینی بورس برای فردا یک‌شنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱ به چه صورت خواهد بود؟

به گزارش تازه‌نیوز، درست یک ماه پیش چنین روزهایی در آبان‌ماه بود که بورس تهران با شکاندن رکورد رشد هفتگی پس از ریزش سال ۹۹ به کانال ۱.۴ میلیونی وارد شد. حال اما تنها پس از عمری یک ماهه حضور در این ابر کانال با ریزش سنگین ۱۹ هزار واحدی در روز جاری در محدوده یک میلیون و ۳۸۳ هزار واحدی قرار گرفت.

به نقل از تجارت نیوز، شاخص کل هم‌وزن برخلاف هفته گذشته که عکس مسیر شاخص کل حرکت می‌کرد در هفته جدید نشان داد نای ادامه روال قبلی را ندارد. نماگر هم‌وزن بازار نیز طی کاهشی ۱.۰۲ درصدی، گام ۴ هزار و ۲۵۴ واحد در جهت منفی پیش رفت و در پایان بازار در محدوده ۴۱۲ هزار و ۸۳۰ واحد متوقف شد.

کاهش حجم و ارزش معاملات بورس نسبت به چهارشنبه

در آخرین روز کاری قبل از امروز آمار معاملاتی که بر روی تابلو بورس ثبت شد بسیار امیدوارکننده بود ارزش معاملات ۴ همتی و حجم معاملات ۹ میلیارد برگه سهمی روزنه‌های امید به پایان اصلاح را در دل اهالی بورس زنده کرده بود. امروز اما علاوه بر ریزش ۱۹ هزار واحدی شاخص حجم و ارزش معاملات نیز به مقادیر به ترتیب ۸.۸ میلیارد برگه سهم و ۳ هزار و ۵۵۱ کاهش یافت.

این حتی تمام ماجرای روز سخت بورس نیست و بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی حکایت از خروج ۳۹۷ میلیاردی سرمایه این افراد از بازار سهام دارد. در حالی آذرماه به نیمه دوم خود گام گذاشت که در دو سوم روزهای گذشته از این ماه تنها یک روز شاخص ورود و خروج پول حقیقی مثبت بود. این اعداد و ارقام برای بازار سرمایه‌ای که از یک ریزش فرسایشی دو ساله بازمی‌گردد اصلا خبر خوبی به شمار نمی‌رود.

بررسی نمودار قیمتی شاخص کل نشان از شکست محدوده حمایتی یک میلیون و ۳۸۸ هزار تا یک میلیون و ۳۹۳ هزار واحد دارد. در صورت عدم برگشت شاخص کل از میانگین متحرک ۳۰ روزه که پیش‌تر به خوبی نقش حمایتی و مقاوتی داینامیک را برای نماگر اصلی بازی کرده است، سهامداران باید انتظار اصلاح بیشتر شاخص کل تا محدوده یک میلیون و ۳۴۵ هزار واحد را در نظر داشته باشند.

شرایط ویژه بررسی بودجه سال ۱۴۰۲

شرایط ویژه بررسی بودجه سال ۱۴۰۲، روال هرساله بورس را برهم زده است. هرساله در ماه‌های آبان و آذر با انتشار جزئیات لایحه بودجه مسیر کلی صنایع مختلف و نرخ‌های اقتصاد کلان طبق سیاست‌گذاری‌های دولت توسط اهالی بازار سرمایه تخمین زده می‌شد. امسال اما با تصمیمات دولت که نشان از موکول کردن بودجه به بهار آینده و پس از بررسی برنامه هفتم توسعه یا ارائه بودجه به صورت سه دوزادهم شرایط بورس تهران کمی با سال‌های گذشته متفاوت است.

احتمال افزایش نرخ بهره

همچنین از سویی اگر کسری بودجه و عدم توافق در مذاکرات برجام در کوتاه مدت باقی بماند دولت به فروش بیشتر اوراق روی خواهد آورد. چرا که کنترل نرخ تورم و عمق بخشیدن به بازار بدهی، نرخ بهره بانکی مستلزم افزایش است. اگر چه در چند هفته اخیر نرخ بهتره عموما بدون تغییر چشم‌گیری باقی مانده است اما با توجه به کسری عظیم بودجه احتمال افزایش آن وجود دارد

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.