حکم اعدام ماهان صدرات متوقف شد! +عکس

حکم اعدام «ماهان صدرات» از بازداشت شدگان حوادث اخیر متوقف شد.

به گزارش تازه‌نیوز، خبر اعلام اعدام ماهان صدرات در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شده بود. حالا اعتمادآنلاین گزارش داده، محمدرضا قنبرطلب، یکی از شاکیان پرونده «ماهان صدرات»، جوان متولد ۷۸ که در جریان اعتراضات بازداشت و به محکومیت محاربه متهم شد، نوشت:

ملت شریف ایران

به لطف الهی در نیمه شب حکم ماهان صدرات متوقف گردید. صدای مادربزرگ های ماهان ومردم کشورم که با بی اعتنایی به رسانه های بیگانه از آیت الله اژه ای درخواست رافت اسلامی نمودند شنیده شد. یاد ندارم جز روضه ارباب گریه کرده باشم اما امروز در ملاعام برای لغو حکم گریه کردم. صدای قلبی ما شنیده شد. ۴۸ ساعت وقت داریم تا فارغ از جناح بندی های سیاسی و اعتقادی با همدلی و وفاق ملی از قوه قضاییه بخواهیم که در خصوص حکم ماهان صدرات با تاسی از سیره اهل بیت علیهم السلام برخورد شود.

این مطالب را هم ببینید:

 

حکم اعدام ماهان صدرات

ماجرای اعدام ماهان صدرات چه بود؟

«ماهان صدرات مرنی»، جوان متولد ۷۸، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات ایران است. نام او توسط خبرگزاری قوه قضائیه اعلام و اتهاماتش «محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد (چاقو) به نحوی که موجب ایجاد ناامنی و ترس در محیط شده است، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، آتش زدن موتورسیکلت و تخریب گوشی شاکی خصوصی و ایراد جرح عمدی با چاقو نسبت به شاکی»، اعلام شد. روز پنجشنبه، محمدرضا قنبرطلب، یکی از شاکیان خصوصی این پرونده به «شبکه شرق» گفت که همه شاکیان این پرونده از شکایت خود گذشته و اعلام رضایت کرده‌اند.

باتوجه به اینکه اتهام ماهان صدرات محاربه بود، اعلام رضایت شاکیان تاثیری در حکم اعدام او نداشت. براساس قوانین جمهوری اسلامی، محاربه در زمره حدود است و رضایت شاکی خصوصی تاثیری در آن ندارد. حکم اعدام ماهان صدرات در دادگاه بدوی صادر شده بود اما جای امیدواری وجود داشت که این حکم در دیوان عالی کشور نقض شود ولی امروز شهرام صدرات، عموی ماهان به «شبکه شرق» گفت که حکم اعدام ماهان در دیوان عالی کشور تایید و به اجرای احکام ارجاع شده است.

کاظم صدرات، پدر ماهان نیز در اظهاراتی جداگانه به «شبکه شرق» بیان کرد: «عصر چهارشنبه، جلسه برگزار کردیم، رضایت شاکیان را جلب کردیم، دست این و آن را بوسیدیم تا این پرونده ختم به خیر شود. به قاضی پرونده همه مسائل اعلام شد، ما منتظر ختم به خیر شدن بودیم ولی امروز صبح یکی از وکلای پرونده با ما تماس گرفت و گفت که ساعت ۸ و نیم صبح ابلاغیه ای آمده که در آن قید شده که حکم ماهان به اجرای احکام ابلاغ شده است.»

پدر ماهان تصریح کرد: «ما حتی از زمان اجرای حکم هم خبر نداریم. می‌گویند پرونده امنیتی است و نمی‌دانیم چه کاری باید انجام دهیم. نمی‌دانم چه خاکی به سرم کنم. ماهان متولد ۷۸ است. او بارها در جلسه دادگاه گفته که چاقو دست او نبوده است اما حکم محاربه به ماهان دادند و حالا هم می‌گویند پرونده به اجرای احکام رفته است.»

اعدام ماهان صدرات و شاکی پرونده

پیشتر محمدرضا قنبرطلب، شاکی پرونده ماهان به هم‌میهن گفته بود: «من در جلسه بازپرسی و در جلسه علنی دادگاه انقلاب با ماهان صحبت کردم و در تمام برخورد‌ها او می‌گوید اشتباه کردم و چه اعدام بشوم یا نشوم، تو من را ببخش. او به‌ معنای واقعی کلمه پشیمان است.»

او ادامه داد: «در چند روز اخیر با افرادی که در این پرونده تاثیرگذار هستند، صحبت کردیم. من به‌عنوان سربازی که همواره در راستای منویات رهبری و در جهت تحکیم نظام گام برداشته‌ام از رهبری و رئیس قوه قضائیه عاجزانه استدعا می‌کنم با توجه به اظهار ندامت قلبی متهم، نظام از حق خود در برخورد با ماهان بگذرد. مطمئن هستم که این رأفت و گذشت در جامعه اثربخش خواهد بود.»

قنبرطلب عنوان کرد: «من ذاتا بسیجی هستم، اما آن روز در ماموریت بسیج نبودم. در آن روز مجروح شدم. دوستان روحانی و بسیجی در محله ما با توجه به اظهار ندامت ماهان و سن کم او خواستار آن هستند که با وجود جرائمی که او مرتکب شده، اما رأفت اسلامی شامل حالش بشود و حداقل حکم اعدام را از او بردارند. خانواده من و خانواده ماهان به همراه ائمه جماعات، بچه‌های مسجد و دوستان او یک تیم بزرگ تشکیل داده‌ایم و برای نجات او از اعدام و برخورداری او از رأفت اسلامی تلاش می‌کنیم.»

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.