جهانگیری: نظارت دقیق بر بازار کالاهای اساسی ضروری است

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه نظارت دقیق بر بازار کالاهای اساسی ضروری است، گفت: نباید کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم که با ارز دولتی حمایت می‌شوند، افزایش قیمت داشته باشند.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایرنا، اسحاق جهانگیری در جلسه بررسی مسائل مربوط به کالاهای اساسی و ضروری که روز چهارشنبه به ریاست وی برگزار شد،  با اشاره به نارضایتی مردم از افزایش قیمت برخی از کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم مثل تخم‌مرغ در روزهای اخیر، بر ضرورت مدیریت و ساماندهی قیمت و نظارت دقیق بر بازار کالاهای اساسی و ضروری که با ارز دولتی مورد حمایت قرار می‌گیرند، تاکید کرد.

معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه حمایت از تولیدکنندگان و نیز توجه ویژه و حمایت از مصرف‌کنندگان باید به صورت توأمان در تعیین قیمت‌ها مدنظر قرار گیرد، تصریح کرد: تعیین قیمت باید به گونه‌ای باشد که تولید مقرون به صرفه باشد و در عین حال باید به این موضوع نیز توجه کرد که قیمت کالاهایی که بخش مهمی از سبد غذایی اقشار کم درآمد جامعه را تشکیل می دهد نباید به گونه ای تعیین شود که بر معیشت مردم فشار وارد شود.

درخواست جهانگیری از وزارت جهاد کشاوزی برای ساماندهی تولید کالاهای اساسی

جهانگیری از وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت خواست با استفاده از ساز و کارهای مختلف نظیر مدیریت صادرات، برنامه‌ریزی لازم را برای ساماندهی تولید کالاهای مورد نیاز مردم نظیر تخم‌مرغ و جلوگیری از افزایش قیمت این دست از محصولات انجام دهند.

در این جلسه که کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، جعفر سرقینی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز حضور داشتند، دلایل گرانی تخم‌مرغ در روزهای اخیر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این نشست پس از بحث و بررسی مقرر شد با اعمال محدودیت و تعیین عوارض بر صادرات تخم‌مرغ، قیمت این محصول در بازار کنترل شود و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز ماموریت یافت با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، ضمن تعیین قیمت تخم مرغ نسبت به نظارت کامل بر بازار قیمت آن اقدام کند.

همچنین مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی، برنامه‌ریزی لازم را برای واردات و تامین نهاده‌های دامی انجام دهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.