مسی پیشنهاد کار سعودی ها را رد کرد

فشار افکار عمومی لیونل مسی را به رد قرارداد ارزشمند ریاض واداشت.

به گزارش تازه‌نیوز، خانواده‌های زندانیان سعودی از لیونل مسی خواستند پیشنهاد قرارداد گردشگری عربستان را رد کنند.

به دنبال تصمیم کریستیانو رونالدو برای نپذیرفتن قرارداد ۶ میلیون دلاری با ریاض، از اسطوره بارسلونا خواسته شد تا به «قصاب خاشقچی» نه بگوید.

خانواده‌های چندین زندانی عقیدتی سعودی نامه‌ای به لیونل مسی، فوتبالیست، نوشتند و از وی خواستند که پیشنهاد پرمنفعت سعودی برای تبدیل شدن به چهره تبلیغات گردشگری این کشور را رد کند.

طبق گزارش تلگراف، مسی و کریستیانو رونالدو، دو بازیکن برتر فوتبال جهان، از ماه گذشته به جنبش «به عربستان سعودی سفر کنید» پیوستند.

رونالدو، این قرارداد را که ارزش هر ساله آن ۶ میلیون دلار داشت، رد کرد و این در حالیست که تصویر وی در تمام تبلیغات و اشیا این کشور استفاده می‌شد.

نظر مسی اما در مورد این پیشنهاد مشخص نیست؛ نمایندگان وی گفتند که آنها در مورد پروژه‌های تجاری اظهار نظری نکردند و از تأیید اینکه آیا به او مراجعه شده است یا خیر، خودداری کردند.

عدم اطمینان در مورد تصمیم نهایی این مهاجم آرژانتینی باعث شد خانواده‌های بازداشت‌شدگان سعودی وارد بازی شوند و برای وی نامه‌ای بنویسند که توسط گروهی از فعالان حقوق بشر گردآوری شد:

«شما الهام بخش میلیون‌ها نفر هستید و آنچه می‌گویید و انجام می‌دهید واقعا مهم است. به صراحت می‌توان گفت شما قدرت عظیمی دارید، اما این قدرت، مسئولیت بزرگی را نیز به همراه می‌آورد.»

«رژیم سعودی می‌خواهد از شما برای شستن بدنامی خود استفاده کند. زندانیان عقیدتی در عربستان سعودی شکنجه شده‌اند، مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند و اغلب ماه‌های متوالی در سلول انفرادی نگه داشته شده‌اند.»

به «قصاب خاشقچی» نه بگو

از جمله امضا کنندگان می‌توان به لینه الهذلول، خواهر لجین الهذلول، فعال حقوق زنان اشاره کرد که در اوایل ماه جاری و پس از گذشت حدود سه سال در زندانهای زندان آزاد شد.

حمایت بایدن نتیجه داد: فعال حقوق زنان سعودی از زندان آزاد شد
عبدالله العوده، فرزند مبلغ زندانی سلمان العوده و أریج السدحان، خواهر عبدالرحمن السدحان، امدادگر بازداشت شده سعودی، نیز این نامه را امضا کرد.

سدحان، که نزدیک به سه سال است بدون هیچگونه اتهامی در بازداشت بوده، انتظار می‌رود که به زودی و بر اساس تماسی که اخیرا با خوانواده‌اش داشته، آزاد شود. أریج السدحان این عبارات را توئیت کرد:

«لئو مسی عزیز، لطفا اجازه نده رژیم سعودی از شهرتت به عنوان ابزاری برای پاک کردن جنایات حقوق بشر استفاده کند. خانواده‌های ما و هزاران قربانی دیگر سالهاست که از عزیزان دربند خود که اسیر زندان‌هایی وحشتناکند جدا شده‌اند.»

این بازیکن ۳۳ ساله و هم تیمی‌هایش در بارسلونا، سال گذشته هنگام سفر به عربستان سعودی برای مسابقات سوپرجام اسپانیا نیز مورد انتقاد فعالان حقوق بشر قرار گرفتند.

میزبانی رویدادهای ورزشی و سایر سرگرمی‌ها، بخشی از برنامه افق ۲۰۳۰ ولیعهد سعودی، محمد بن سلمان، برای بهبود اعتبار بین‌المللی پادشاهی و تنوع بخشیدن به اقتصاد این کشور است.

روز دوشنبه نیز، ۴۵ گروه حقوقی با استناد به نگرانی در مورد جنگ جاری در یمن و بازداشت فعالان حقوق زنان، از لوئیس همیلتون که هفت بار قهرمان جهانی فرمول یک شده است خواستند که عربستان سعودی را که اولین جایزه بزرگ (گرندپری) خود را در سال جاری برگزار خواهد کرد، تحریم کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.