فرزندآوری و تاثیر آن در کاهش طلاق

یک جمعیت پژوه گفت: ۸۱ درصد زوج‌هایی که تصمیم به طلاق داشتند و این امر را بنا به وجود فرزند به تاخیر انداختند، به مرور مشکل‌شان برطرف شده است.

به گزارش تازه‌نیوز، صالح قاسمی جمعیت‌پژوه و استاد دانشگاه درباره افزایش نرخ جمعیت از منظر اجتماعی گفت: موضوع تحولات جمعیت و ساختاری آن بر روی تمامی ساختار‌های جامعه به ویژه اجتماعی اثر‌گذار است. الگوی خانواده، فرزندآوری، تعداد فرزندان و روابط درون خانوادگی می‌تواند ضوابط اجتماعی را متاثر، تشدید و یا اصلاح کند. تحولات جمعیتی فقط موضوعات اجتماعی را تغییر نمی‌دهد، بلکه بر روی ساختار‌های اقتصادی، فرهنگی و حتی بر مسائل امنیتی اثرگذار است. وی ادامه داد: جامعه از جزئی به نام خانواده تشکیل شده است که این خانواده هم متاثر از الگوی فرزندآوری و تحولات جمعیتی است.به عنوان مثال، در غرب بعد از انقلاب جنسی نهاد خانواده دچار تحول و دگرگونی شد. به دنبال آن هم نهاد خانواده دچار انقلاب شد. درنتیجه کارکردها، تعاریف، ارزش‌ها و تاثیرات خانواده هم دگرگون شدند. از طرفی تعاریفی که از گذشته درباره خانواده در غرب وجود داشت با تعریف حاضر متفاوت است.قاسمی با بیان اینکه تغییراتی که در نهاد خانواده می‌افتد در بعضی از جوامع بیشتر است، ادامه داد: جامعه ما خانواده‌محور است؛ بنابرابن تاثیر در نهاد خانواده کنش‌های اجتماعی چیره تری خواهد داشت.

فرزندآوری در تحکیم خانواده موثر است

به نقل از باشگاه خبرنگاران، این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که افزایش جمعیت چه تاثیر مطلوبی برجای می‌گذارد، تصریح کرد: اگر نرخ و الگوی باروری مطلوب و پایدار باشد، مزایایی را دربر خواهد داشت؛ از جمله پایداری و تحکیم خانواده با الگوی فرزندآوری بیشتر می‌شود. طبق مطالعات، ۶۷ درصد طلاق‌ها در خانواده‌های بدون فرزند صورت می‌گیرد. همچنین بعد از تولد یک فرزند خیز طلاق از ۶۷ درصد به حدود ۲۲ درصد کاهش پیدا می‌کند.

فرزند تسهیل‌گر حل مشکلات خانوادگی است

وی تصریح کرد: مطالعات میدانی ما نشان می‌دهد ۸۱ درصد زوج‌هایی که تصمیم به طلاق داشتند و این امر را بنا به وجود فرزند به تاخیر انداختند، به مرور مشکل‌شان برطرف شده است. به نوعی خانواده‌ها با وجود فرزند به بلوغ اجتماعی و رفتاری می‌رسند. قاسمی با بیان اینکه فرزندآوری باعث شادی و نشاط خانواده می‌شود، خاطرنشان کرد: از طرفی هم فرزند از بروز مشکلات روحی و روانی زوجین جلوگیری می‌کند. وجود فرزند در خانواده کارکرد‌های اجتماعی را هم بهبود می‌بخشد. وی با بیان اینکه موانع اقتصادی باعث کاهش نرخ فرزندآوری می‌شود، ادامه داد: خانواده، حاکمیت و دولت‌ها باید برای رفع موانع اقدام کنند و امیدواریم که با طرح جوانی جمعیت این اتفاق را شاهد باشیم.

این جمعیت پژوه در پایان تاکید کرد: فرزندآوری و افزایش نرخ جمعیت به نفع خانواده و جامعه است؛ درنتیجه سالمندی افراد به دلیل تعدد فرزندان با کیفیت خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.