چرا شوره سر در زمستان بیشتر می‌شود؟

کسانی که با مشکل شوره سر مواجه هستند، می‌دانند که فرارسیدن زمستان به معنای بدتر شدن این مشکل پوستی است.

به گزارش تازه‌نیوز، متاسفانه تغییرات فصلی و سرد شدن هوا می‌تواند مشکلات پوست سر را تشدید کند، اما یک مساله دیگر را هم نباید نادیده گرفت. بیشتر ما در زمستان از لباس‌های تیره‌رنگ استفاده می‌کنیم و همین تغییر الگویی باعث می‌شود که بیشتر از قبل شوره‌های سر را روی لباس‌هایمان ببینیم. اما چه چیزی باعث شکل‌گیری این مشکل رایج و شایع می‌شود؟ شوره سر به‌دلایل مختلفی در فصل زمستان به مشکل دردساز و جدی‌تری تبدیل می‌گردد:

  • دمای هوا: هوای سرد زمستانی ذاتا نیروی خشک‌کننده و قدرتمندی دارد، درحالی که فضاهای بسته (خانه، محل کار، ادارات و…) معمولا در زمستان بیش‌ازحد گرم می‌شوند. همین تضاد شدید نهایتا تعادل رطوبت در پوست را از بین می‌برد.
  • استرس فصلی: بعضی افراد در طول زمستان، استرس شدیدتر و خستگی بیشتری را تجربه می‌کنند، درحالی که همین عوامل می‌توانند مشکلات پوست سر را تشدید کنند.
  • آلرژی‌های زمستانی: همزمان با فرارسیدن فصل زمستان، تماس با آلرژن‌ها یا عوامل آلرژی‌زا مانند کنه گردوغبار و قارچ‌ها افزایش می‌یابد. همین آلرژی‌های زمستانی و رایج به‌راحتی می‌توانند شوره سر را تشدید کنند.
  • عدم تعادل در بدن: تغییرات رایج در رژیم غذایی و تغییرات هورمونی بدن که همگی به تغییر فصل مرتبط هستند، می‌توانند نقش خاص خودشان را داشته باشند و باعث تشدید شوره سر شوند.
  • عوامل ترکیبی: ترکیبی از عوامل بالا (و دیگر عوامل) ‌می‌توانند به شکل‌گیری نوسانات در شدت علائم شوره سر منتهی شود.

اگر پوست سر شما به‌دلیل شوره سر دچار خشکی و خارش شده است، با کمک‌گیری از راهکارهای زیر می‌توانید این نوسانات را تحت کنترل درآورید:

  • موها را مرتبا با شامپو بشویید: شستن موها با محصولات ملایم و مناسب برای شوره سر می‌تواند این مشکل را در زمستان تسکین بدهد. ماساژ دادن پوست سر هم می‌تواند این پوسته‌های مزاحم را کمتر کند.
  • رطوبت خانه را افزایش دهید: اگر یک دستگاه رطوبت‌ساز برای محیط خانه تهیه کنید، گام بزرگی در راستای حفظ رطوبت پوست برداشته‌اید. این دستگاه‌ها می‌توانند رطوبت خوبی را به پوست بدن اضافه کنند، درحالی که پوست سر هم از فواید دستگاه رطوبت‌ساز برخوردار خواهد شد. بخار دستگاه رطوبت‌ساز می‌تواند برای مقابله با دیگر مشکلات پوستی زمستانی مانند التهاب پوست سر هم مفید باشد.
  • از درمان‌های خانگی کمک بگیرید: برای تسکین التهاب می‌توانید پوست سر را با روغن‌های طبیعی مخصوص پوست سر ماساژ بدهید. برای استفاده از این روغن‌ها حتما با پزشکان متخصص پوست‌ومو مشورت کنید.

توجه به این نکته بسیار مهم است که علت شکل‌گیری شوره سر را نمی‌توان صرفا به فصل زمستان نسبت داد. بنابراین به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه توصیه می‌شود که برای بررسی علل زمینه‌ای و علائم شوره سر حتما به پزشکان متخصص پوست‌ومو مراجعه کنید.

منبع: سلامت

بیشتر بخوانید:

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.