آینده بازار طلا و ارز، بورس، خودرو و مسکن در صورت احیای برجام

برجام، سرمایه‌های مردم را روانه کدام بازار می‌کند؟ کدام بازار رشد می‌کند؟

به گزارش تازه‌نیوز، هفته گذشته پس از ماه‌ها توقف، مذاکرات وین از سرگرفته شد. پس از چند روز گفتگو، مذاکره‌کنندگان برای تصمیم نهایی به پایتخت‌ها بازگشتند. حال، بازارهای مالی در انتظار امضای توافق‌نامه برجام هستند. اگر توافق صورت بگیرد و برجام امضا شود، سرمایه‌ها به سمت کدام بازار حرکت می‌کند؟ در غیر این صورت، چه در انتظار معامله‌گران است؟ سناریوهای مختلف از آینده بازارها چه می‌گویند؟

آینده بازارها در صورت امضای برجام چه می‌شود؟

یک سناریوی احتمالی پایان موفق مذاکرات و احیای توافق برجام است.

احتمال رکود و بازگشت سرمایه‌ها به بانک‌ها

برزو حق‌شناس، کارشناس بازارهای مالی گفت: اگر برجام امضا شود، همه بازارها در وضعیت رکود قرار می‌گیرند. البته احتمال این وجود دارد که پول‌ها به سیستم بانکی برگردند.

او افزود: اما در وضعیت بلندمدت، بحث تورم در کشور غالب می‌شود و مجددا پول و سرمایه‌ها از سیستم بانکی خارج و وارد چرخه بازارها می‌شود. البته اکنون نمی‌توان گفت که سرمایه‌ها به کدام بازار روانه می‌شود.

آینده مسکن در صورت امضای برجام

در سال‌های اخیر شاهد رشد قیمت مسکن در کشور بوده‌ایم. برخی از آمارها نشان می‌دهد نسبت قیمت یک متر مربع مسکن تهران نسبت به اجاره سالانه آن از ۱۵.۷ در تابستان ۹۶ به ۳۹.۴ در زمستان ۹۹ رسید و در پاییز ۱۴۰۰ هم در حدود ۳۲ قرار گرفت.

حق‌شناس، کارشناس بازارهای مالی افزود: وضعیت بازار مسکن در صورت توافق تابع چند عامل است. در حال حاضر بازار مسکن کشور با مشکل عرضه مواجه است. اگر طرح یک میلیون مسکن دولت به مرحله اجرا نرسد، بازار با مشکل جدی در بحث عدم تعادل عرضه و تقاضا مواجه می‌شود.

او ادامه داد: اما نکته دیگر در بازار مسکن این است که این بازار به تبع سایر بازارها رشد کرده است. این پدیده باعث شده است که بازدهی این بازار نسبت به سایر بازارها بازدهی بیشتری داشته باشد و در صورت توافق بازار مسکن مانند بازارهای دیگر، حرکت چندانی نکند.

آینده بازارها به نتیجه برجام گره خورده است.

بازار خودرو به چه سمتی می‌رود؟

در این مدت، بازار خودرو هم نوساناتی را پشت سر گذاشت و با افزایش قیمت عجیبی همراه شد. اما در ماه‌های گذشته بازار در وضعیت رکودی سنگینی قرار گرفت و این بازار به خواب عمیقی فرو رفت. آیا ممکن است با توافق برجام، این بازار تغییر وضعیت دهد؟

حق‌شناس گفت: قیمت خودرو حباب قیمتی عجیبی دارد و نرخ‌ها قابل قبول نیست. اگر واردات خودرو آزاد شود، این بازار مانند بازار مسکن بازدهی چندانی نخواهد داشت. اگر هرگونه توافقی صورت بگیرد و واردات نیز آزاد شود، بازار با شکست قیمت‌ها مواجه می‌شود.

بازار ارز و طلا در صورت توافق احتمالی

نرخ دلار در زمستان ۱۴۰۰ حدود ۲۷.۶ هزارتومان بوده که به صورت حقیقی نسبت به سال ۱۳۹۷ حدود ۱۰۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

حق‌شناس در این مورد گفت: به دلیل اینکه قیمت طلا و ارز در حال حاضر پایین‌تر از قیمت واقعی هستند، در صورت توافق، شکست قیمتی چندانی در این بازارها رخ نمی‌دهد. ممکن است این شکست قیمتی، بین ۱۰ تا ۱۵ درصد باشد.

این کارشناس توضیح داد: اما در بلندمدت و جدای از بحث برجام، احتمال این وجود دارد که این فاصله قیمتی از بین برود و قیمت‌ها واقعی شوند.

بورس تاثیر می‌پذیرد

به نقل از تجارت‌نیوز، حق‌شناس گفت: دو سالی است که بورس روندی نزولی طی می‌کند. اما در صورت امضای توافق‌نامه برجام، احتمال این وجود دارد که بازار بورس نیز به رکود برود و رشدی نداشته باشد. ممکن است نوساناتی رخ دهد اما نه رشد و نه کاهش جدی در انتظار بازار بورس نیست.

او ادامه داد: این بازار در صورت امضای برجام، در بلندمدت می‌تواند رشد داشته باشد. زیرا دست شرکت‌ها در وضعیت توافق برای صادرات بازتر است و حتی اگر نرخ دلار بشکند نیز، وضعیت بورس متناسب خواهد بود.

واکنش‌ها در صورت عدم توافق

اما این بازارهای مالی در صورت عدم توافق در چه وضعیتی قرار می‌گیرند؟

برزو حق‌شناس در رابطه با وضعیت بازارها در صورت عدم توافق برجام توضیح داد: اگر برجام امضا نشود، بازارها واکنش مشابهی مانند زمان خارج شدن ترامپ از توافق‌نامه را نشان می‌دهند. در صورت عدم امضای توافق‌نامه، سرمایه‌ها به سمت بازار دلار می‌رود زیرا قیمت دلار پایین‌تر از ارزش ذاتی خود نگه داشته شده است. اگر برجام امضا نشود، قیمت دلار رشدی در کشور خواهد داشت. البته ممکن است در کوتاه‌‌مدت دولت اجازه این رشد را ندهد، اما در میان‌مدت این اتفاق می‌افتد و قیمت دلار به سمت بازه بالای ۳۵ هزار تومان حرکت می‌کند. در واقع، سقف جدیدی در بازه ۳۵ هزار تومان و بیشتر را ایجاد می‌کند.

این کارشناس گفت: اما تمام بازارها در صورت عدم توافق رشد قیمتی را در پیش خواهند داشت. البته احتمال این وجود دارد که بازار مسکن در وضعیت عدم توافق، کمترین حرکت قیمتی را تجربه کند. یعنی در این وضعیت، بازارهای بورس، خودرو، طلا و ارز یک جهش قیمتی دارند. سپس بازار مسکن شاهد این جهش خواهد بود.

4 نظر
 1. همه

  خوب مسئولان ج.ا.ا مگه مرض دارین ؟ همین وضعیت فعلی دردناک برای مردم ایران که به دردهای بیشمار عادت کردند کافیه دیگه ! برای چی چی میخواین برین تو شکم توافق با آمریکا حالا که با روسیه و چین سروسری بهم زدین! هان؟؟؟؟ خدایی با اینهمه معجزه های مسئولان و حاکمان کشورمون دیگه فقط باید دعا کنیم که اوضاع مردم ایران بدتر از این نشه وگرنه که اصلاً و ابداً بهتر نخواهد شد !!!

 2. دکتر

  واقعا و عمیقأ متاسفم برای نظر کارشناسی تون
  نظر بنده حقیر که رتبه خاص داشتم در کنکور
  ببینیم در صورت توافق نظر شما درسته یا بنده
  مسکن افت قیمت پنجاه درصدی در بازه چند ساله و رونق خرید و فروش مسکن
  کاهش شدید تورم تا تک رقمی شدن با توجه به تورم چند صد درصدی سالهای اخیر
  کاهش قیمت دلار تا حدود بیست بسته به تصمیم دولت

 3. محمد

  این آقای به اصطلاح کارشناس در تیر و مرداد 99 سیگنال خرید میداد و شاخص 3 الی 4 میلیونی رو پیش بینی می‌کرد

 4. علی

  با این نظر کارشناس شما دیوانه گی محض‌ است اگر ایران توافق رو امضاء کنه . ولی نظر کارشناس شما اصلا درست و کامل و جامع نبود .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.